Biblioteka

 

 

                                                         

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

 Regulanin znajduje się w plikach do pobrania na dole strony

 

Z życia biblioteki

 

 

„ CO W TRAWIE PISZCZY, CZYLI LISTA POLECANYCH KSIĄŻEK DLA DZIECI I MLODZIEŻY „

 

SUBIEKTYWNA OCENA  BIBILOTEKARZA

 

 

1. "Awantura o Basię" i inne książki Kornela Makuszyńskiego. Makuszyński ma niesamowicie inteligentny dowcip, gdzie nawet "gęba" brzmi po pańsku. Dziecko rozwija nie tylko poczucie humoru - bo jakby nie patrzył, mimo tragicznego wątku, "Awantura o Basię" jest wysoce inteligentną humorystycznie powieścią. Makuszyński ma dar budowania zdań, których teraz się już nie buduje. I to w nim cenię najbardziej.

 

2. Seria "Martynek" - to głównie dla dziewczynek 7-, 8-letnich. Wspaniale ilustrowane, tłumaczone   i po części tworzone przez cudowna Panią Chotomską-  cieszą oko i ucho.


3.Lauren St. John - "Biała żyrafa", "Ostatni lampart", "Pieśń delfina" - książki uczulają na zagrożone gatunki zwierząt.  Uczą miłości do czworonożnych stworzeń (i nie tylko), a wszystko dzieje się wśród afrykańskiej przyrody. Polecam dla 10-,12-latków.


4. Timo Parvela i jego seria o Elli. Mało popularny jeszcze w Polsce finlandzki pisarz, błyskotliwy   i pełen dobrego humoru. Książki są o dziewczynce z drugiej klasy, przeżywającej najróżniejsze przygody w domu i szkole.


5. Ewa Nowak "Lisia" - ciekawie przedstawiona historia o tym, że każdy z nas jest na swój sposób nadzwyczajny. Bohaterka jest Lisia, dziewczynka posiadająca dar słyszenia rozmów kwiatów i roślin...


6.Astrid Lindgren - tytułów jest tak dużo, ze braknie miejsca, aby wszystkie wymienić. Uważam, że ta autorka powinna mieć zaszczytne miejsce w domowych biblioteczkach.


7. Maria Gripe. Ja mam w domowej biblioteczce książki "Żuki latają o zmierzchu...". Powieść wciągająca, wymagająca myślenia, a jednocześnie pełna tajemnic. W ogóle uważam, ze Maria Gripe niesłusznie została odsunięta na plan dalszy w wielu księgarniach        i bibliotekach.


8.Maureen Johnson "13 małych błękitnych kopert" - wspaniała powieść drogi dla nastolatków.    O podroży, o sztuce, dorastaniu i pierwszych młodzieńczych uczuciach. Dla wrażliwców.


9.Edith Nesbit - "Pociągi jadą do taty". Historia rodzinki, której głowa rodziny  ląduje z politycznych przyczyn w więzieniu. Opowieść o radzeniu sobie z codziennymi kłopotami, chorobą, brakiem jedzenia, a przede wszystkim z nieustającym  oczekiwaniem i wiarą w powrót ojca.


10.Cecile Aubry - "Bella i Sebastian". Powieść o zdziczałej Belli i darzącym ją niesamowicie mocnym uczuciem, Sebastianie. Wyciska łzy i uwrażliwia.


                                                                                        

Z życia biblioteki

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA: KSIĄŻKI DLA RODZICÓW

 

1. „Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe”

 

Alfie Kohn, Wydawnictwo MIND

 

Jak nie sięgnąć po książkę, która zdobyła najważniejszą amerykańską nagrodę dla książek parentingowych w 2006 roku? Napisana przez amerykańskiego psychologa, eksperta od edukacji i wychowania, podważa behawiorystyczne podejście do wychowania zorientowane na posłuszeństwo dziecka. Lektura, choć kontrowersyjna, ma rzesze wiernych zwolenników. Uczy, jak wychować dzieci z szacunkiem, bez manipulacji czy przemocy słownej. Zmienia myślenie o wychowaniu, podpowiada, w jaki sposób budować relacje z dzieckiem. Warto ją przeczytać, poznać pojęcie „rodzicielstwa bezwarunkowego” i wyrobić w danym temacie właśnie zdanie.

 

2. „Być rodzicem i nie skonać

 

Tom Hodgkinson, Wydawnictwo W.A.B.

 

By dziecko było szczęśliwe, wcale nie trzeba kupować mu coraz to nowszych zabawek czy zapełniać mu całego czasu w ciągu dnia – oto jedna z tez stawiana w książce. Propozycja dla rodziców od rodzica, który dzieli się swoim doświadczeniem. Ponadto swoje poglądy Tom Hodgkinson zestawia z przykładami z literatury fachowej. Do tego dorzuca jeszcze humorystyczne anegdoty i tym sprawia, że książka jest w pełni wartościowa, a także przyjemna dla rodziców. Po lekturze można nabrać dystansu i wcielić niektóre rady w życie. Spróbujcie!

 

3.  „Poradnik dla zielonych rodziców”

 

Reni Jusis, Magda Targosz, Wydawnictwo Mamania

 

Eko-mamy, czyli autorki książki, przekonują, że zielony to najmodniejszy kolor. Nawet w kwestii wychowania dziecka. Zachęcają do rodzicielstwa, które jest bliskie natury. Razem z profesorem pediatrii, położną, psychologiem dziecięcym przekonują do naturalnych kosmetyków, wielorazowych pieluszek czy chust do noszenia dziecka. Książka ma charakter wywiadu, znajdziemy więc w niej wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Ponadto można skorzystać z przepisów na zdrowe potrawy. Obowiązkowa pozycja dla rodziców, którzy zaczynają lub chcą rozpocząć „ekoprzygodę” razem z dzieckiem.

 

4.  „Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo poprzez zabawę radzi sobie  z lękami dzieciństwa

 

Lawrence J. Cohen, Wydawnictwo Mamania

 

Pytanie drugiego kurczaka czy System Bezpieczeństwa Twojego dziecka – między innymi takie zagadnienia poznasz podczas czytania tej lektury. Pozycja dla rodziców starszych dzieci, ale nie tylko – idealna na przygotowanie do oswojenia przyszłych lęków dziecka. Autorka pomaga w zrozumieniu emocji dziecka. Uczy skutecznych strategii w radzeniu sobie z wszelkimi obawami pociech, tak by czuły się bezpiecznie i nabrały odwagi.

 

5.  „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

 

Adele Faber, Elaine Mazlish, Wydawnictwo Media Rodzina

 

Jak rodzą się konflikty i niedomówienia? Co zrobić, by dziecko słuchało poleceń i je wykonywało? Co zmienić, aby nasza komunikacja z dzieckiem była lepsza i bardziej skuteczna? Odpowiedzi na powyższe pytania dostarczy właśnie ta książka. Autorki omawiają nieodłączny element naszego życia, czyli komunikację, rozkładając ją na czynniki pierwsze. Wartościowy poradnik, do którego można wracać także po lekturze – w każdej sytuacji, w której nie wiemy jak reagować. Tak by komunikacja, a tym samym – wychowanie, przynosiły tylko pozytywne efekty. Książka ma poniekąd charakter „instrukcji obsługi”, ale korzystać z niej nie muszą tylko rodzice. Przyda się każdemu, kto ma do czynienia z dziećmi, a także pozostałym osobom, by po prostu usprawnić kontakty międzyludzkie.

 

6.”  Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko”

 

Opracowanie zbiorowe. Wydawnictwo MiND Dariusz Syska

 

Wszyscy rodzice złoszczą się czasem na swoje dzieci. Niekiedy problem wymyka się jednak spod kontroli, kiedy krzyk, pretensje, oskarżenia, a nawet klapsy stają się stałym elementem relacji między rodzicami a dzieckiem. Ma to negatywny wpływ na jego rozwój, poczucie własnej wartości i kształtowanie się charakteru moralnego. Książka KIEDY TWOJA ZŁOŚĆ KRZYWDZI DZIECKO pomaga dorosłym radzić sobie z uczuciem złości wobec dziecka w różnych sytuacjach. Jest ona efektem pracy z prawie trzystoma rodzicami. Autorzy ujawniają proste mechanizmy powstawania rodzicielskiej frustracji, która kulminuje wybuchem złości. Najczęściej ma ona źródło w niezrozumieniu zachowania dziecka i błędnej interpretacji motywów jego działania. Książka oferuje skuteczne rozwiązania w walce z rodzicielskim gniewem, pomaga być bardziej skutecznym rodzicem i znaleźć nić porozumienia z dzieckiem.

 

7.” Internet, komputer, telefon. Jak ustrzec dziecko przed uzależnieniem „

 

Z publikacji dowiesz się, dlaczego trzeba dostrzegać ciemniejszą stronę używania komputerów, tabletów i smartfonów oraz surfowania po Internecie przez dzieci i młodzież oraz jak objawia się uzależnienie od nowych mediów. Poznasz konsekwencje, jakie może ponieść dziecko, uzależniając się od komputera, telefonu komórkowego lub tabletu. W publikacji znajdziesz:

 

  • mity i prawda o dobrodziejstwach komputera,
  • symptomy zagrożenia uzależnieniem od Internetu
  • oraz 10 wskazówek dla rodziców, jak postępować z dzieckiem uzależnionym od nowych mediów.

 

8. „ Dziecko z bliska idzie w świat”

 

Agnieszka Stein, Wydawnictwo Mamania

 

Wielu rodziców ma obawy dotyczące momentu, kiedy dziecko spod ich opiekuńczych skrzydeł wyrusza w szeroki świat. Kiedy przekracza po raz pierwszy szkolne progi, kiedy próbuje się odnaleźć w nowej, nie zawsze przyjaznej rzeczywistości, kiedy relacje między rówieśnikami zyskują na znaczeniu.

Dorastanie dziecka to duże wyzwanie. Agnieszka Stein pokazuje, jak sprawić, aby ten czas był jednocześnie okazją do rozwoju nie tylko samego dziecka, ale także wszystkich członków rodziny.

„Dziecko z bliska idzie w świat” odpowiada na wiele pytań rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym. Znajdą w niej podpowiedzi, jak mądrze pomóc dziecku:
- w adaptacji do szkolnej rzeczywistości,
- w rozwiązywaniu najczęstszych szkolnych problemów,
- w nauce współpracy i nawiązywania relacji z rówieśnikami.

                                         

 

 

Z życia biblioteki

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie."

                                                                                                                                                                             Mikołaj Gogol