LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

    Laboratoria Przyszłości to Program, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu nasza szkoła otrzymała  wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych uczniów.

  Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

   Dzięki programowi Laboratoria przyszłości,  który umożliwił zakup profesjonalnego sprzętu,  wirtualna rzeczywistość i druk 3D pozwoli uczniom naszej szkoły zobaczyć i dotknąć czegoś,  co jeszcze niedawno było tylko w sferze ich wyobraźni. Pomoże on młodym ludziom poznać możliwości nowych technologii i zdobyć praktyczne umiejętności. Zakupiony sprzęt w ramach programu Laboratoria przyszłości zainspiruje naszych uczniów – Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jastrzębiu, do rozwoju zainteresowań dziedzinami technicznymi, będzie narzędziem do kreatywnej nauki.
Dzięki zajęciom z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria przyszłości uczniowie będą mogli rozwijać myślenie technologiczne i odkrywać nowe talenty. Pomogą one również osiągać lepsze wyniki w nauce.

W ramach programu Laboratoria przyszłości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jastrzębiu został zakupiony następujący sprzęt:

- DRUKARKA 3D FLASHFORGE ADVENTURER 4

- FORBOT DO KURSU ARDUINO POZIOM I

- MIKROPORT BOYA BY-WM 4 PRO

-STABILIZATOR DJI RONIN-SC

- STATYW HAMA STAR 75

-MIKROFON KIERUNKOWY NOXO IW100

- LAMPA PULUZ 50X70 STUDIO SOFTBOX

- OKULARY VR WIRTUALNE LABORATORIUM PRZEDMIOTOWE 4 SZT. ZESTAW

- LICENCJA CLASSVR 1 ROK

- ROBOT DO NAUKI KODOWANIA TRUETRUE

- APARAT CANON POWERSHOT G7X

- STACJA LUTOWNICZA 2W1

Wyżej wymieniony zakupiony sprzęt w ramach programu laboratoria przyszłości będzie wykorzystywany między inni na lekcjach: chemii, fizyki, matematyki, biologii, informatyki, przyrody, języka angielskiego, edukacji wczesnoszkolnej oraz na wszelkiego rodzaju innych zajęciach, na których będzie można ten sprzęt wykorzystać dla urozmaicenia lekcji.

   Nowoczesny, cyfrowy sprzęt audio-video to wyposażenie absolutnie niezbędne w każdej szkole. Kamera, aparat fotograficzny, mikrofon czy oświetlenie będą wykorzystywane przez okrągły rok szkolny w realizacji różnego typu wydarzeń z życia szkoły i samorządu uczniowskiego, a także na zajęciach dodatkowych oraz w przygotowaniach do konkursów.

Dzięki „Laboratorium Przyszłości” uczniowie mogą rozwijać swoje pasje oraz ćwiczyć umiejętność obróbki i montażu materiałów audiowizualnych. Nauczyciele różnych przedmiotów mogą nagrywać dodatkowe materiały edukacyjne czy dokumentować przebieg prowadzonych przez siebie projektów dydaktyczno-wychowawczych.

 

 

                                                              ROK SZKOLNY 2023/2024

Lekcja WF- Laboratoria Przyszłości
 
  Dnia 29 lutego 2024 r. uczniowie z klasy ll i lll podczas lekcji wychowania fizycznego wykonywali ćwiczenia ruchowe kształtujące zwinność oraz siłę ramion i nóg. Wszechstronne zajęcia ruchowe to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. W tym wieku bardzo ważna jest praca nad ogólną sprawnością fizyczną. Uczniowie przy tym dobrze się bawili a więc przyjemnie i pożytecznie spędzili czas.
Zdjęcia na zajęciach zostały wykonane aparatem Canon PowerShot G7X.

 

Laboratoria Przyszłości- zajęcia otwarte w przedszkolu

   Jak co roku w naszym przedszkolu odbyło się świąteczne dekorowanie pierników .Wspólnie z rodzicami przedszkolaki ozdabiały smakowite pierniczki. Dzieci ozdabiały świąteczne smakołyki polewami, kolorowymi posypkami oraz układały na nich piękne kompozycje. W dekorowaniu pierników pomagał nam Pan dyrektor Włodzimierz Putowski. Dzieci były bardzo szczęśliwe, ponieważ obecność rodziców sprawiła, że ten dzień stał się wyjątkowy . Dzięki programowi Laboratorium Przyszłości, w którym nasza placówka bierze udział ,mogliśmy stworzyć piękną fotorelacje z tego dnia. Zdjęcia z zajęć otwartych z rodzicami były robione nowoczesnym aparatem z projektu APARAT CANON POWERSHOT G7X.

 

Nauka programowania w klasie I - Laboratoria Przyszłości

    Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej naszej szkoły uczyli się programowania wykorzystując robota TRUE TRUE, który został zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.  Zajęcia z  robotami zachęciły uczniów do pracy zespołowej. Poprzez zabawę uczniowie kształcili umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania rzeczywistych problemów. Najmłodsi  uczniowie klasy naszej szkoły wykazali się niezwykłą kreatywnością, przygotowując trasy dla TRUE TRUE- nauka programowania nigdy nie była taka prosta.

 

Jesień w obiektywie klasy III - Laboratoria Przyszłości

   Korzystając ze sprzyjającej pogody pod koniec października klasa 3 udała się na jesienny spacer poszukując złotej jesieni.
Uczniowie postanowili uwiecznić niezwykłe momenty aparatem fotograficznym. Nie brakowało pomysłów na wykonanie wyjątkowych kadrów. Powstały wspaniałe ujęcia, które można poniżej podziwiać.
Fotografowanie dostarczyło trzecioklasistom wielu emocji i rozbudziło w nich pasję do robienia zdjęć.
Wszystkie te działania były możliwe dzięki sprzętom fotograficznym pozyskanym w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".
 
 

KONKURS SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO  "ROZPOZNAJ NAUCZYCIELA I PRACOWNIKA SZKOŁY NA FOTOGRAFII Z DZIECIŃSTWA"

Rozstrzygnięcie konkursu"Rozpoznaj swojego nauczycielana fotografii z dzieciństwa".
Dwunastu nauczycieli przyniosło swoje zdjęcia z dzieciństwa, które zostały zaprezentowane na wystawie. Uczniowie mieli tydzień na rozpoznanie, kto kryje się na nich. W konkursie wzięło udział 62 uczniów, którzy mniej lub więcej trafnie typowali. Najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem uczniowie starszych klas, którzy potrafił poprawnie przypisać numer zdjęcia do imienia i nazwiska nauczyciela. Przeciętnie uczestnicy konkursu odgadywali poprawnie 7-8 osób.
Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, bo kto by nie chciał zobaczyć, jak wyglądali nauczyciele, jako dzieci. Zabawa dostarczyła zarówno dorosłym jak i uczniom, mnóstwo śmiechu, była źródłem zabawnych nieporozumień,
jak i okazją do miłych wspomnień.
Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 13.10.2022r.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
 
 

Światowy Dzień Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.
 W naszej szkole także obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Wykorzystując aparat fotograficzny pozyskany z Laboratorium Przyszłości mogliśmy uwiecznić zdjęcia naszych uczniów z misiem.
 
 

Lekcja programowania " Laboratoria przyszłości"

     Dnia 12.12.2022roku uczniowie klas l-lll uczyli się programowania wykorzystując robota TRUE , TRU. Śledząc ruchy robota w prosty sposób mogli poznać i zrozumieć podstawowe zasady programowania. Uczniowie poprzez zabawę wykazali się niezwykłą kratywnością.Różnorodne zadania, które wykonywał robot, pozwoliły zdobyć doświadczrnie w dalszej nauce kodowania. Udowodnili także, że nowoczesne technologie wspomagają uczenie.

 

Lekcja muzyki - Laboratoria Przyszłości

   20 stycznia 2023r. w naszej szkole odbyła się lekcja muzyki w kl.VI z wykorzystaniem sprzętów otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości. Na lekcjach muzyki pojawił się mikrofon bezprzewodowy. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z technicznymi aspektami tego sprzętu, a następnie po opanowaniu odpowiedniej techniki mówienia do mikrofonu, pracowali nad techniką śpiewania.
Na lekcji odbył się koncert życzeń dla babci i dziadka z okazji ich święta. Solistom towarzyszył zespół instrumentalny. Dzieci chętnie wykonywały piosenki dla babci i dziadka.
 
 

Lekcja języka polskiego- Laboratoria Przyszłości

    03 kwietnia 2023 r.  odbyła się lekcja  j. polskiego w klasie V z wykorzystaniem pomocy w ramach programu „ Laboratoria Przyszłości „. Uczniowie  uczestniczyli w zajęciach  poświęconych noweli  „ Katarynka „ B. Prusa.  Na pierwszej lekcji tworzyliśmy: leporello- książeczkę harmonijkę, która pozwoliła nam uporządkować treść noweli  a potem „wybraliśmy się „ wykorzystując okulary VR,   na wirtualny spacer po XIX – wiecznej Warszawie.  Kolejnym , bardzo ważnym momentem zajęć,   stało się opowiadanie odtwórcze treści noweli , przy użyciu  mikrofonu bezprzewodowego.  Lekcja została  sfotografowana i uwieczniona przez uczniów  za pomocą aparatu .

 

Laboratoria Przyszłości- lekcja języka angielskiego.

     27 marca 2023r. w naszej szkole w klasie IV odbyła się lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości”. Tematem przewodnim i głównym celem lekcji było zapoznanie uczniów z kulturą, zabytkami i geografią krajów Wielkiej Brytanii - w tym głównie Anglii i jej stolicy: Londynu. W ramach wspomnianych zajęć uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne na temat wybranych anglojęzycznych krajów, oglądali filmiki edukacyjne na temat atrakcji Anglii oraz Londynu, odbyli wirtualny spacer po ulicach Londynu, a także uczestniczyli w quizie wiedzowym na temat Wielkiej Brytanii. Podczas wspomnianego quizu, czwartoklasiści rozwiązywali zadania wyświetlane na tablicy multimedialnej oraz wykonywali zadania wymagające pracy z globusem. Poszczególne etapy lekcji zostały uwiecznione przez nauczyciela, jak i samych uczniów za pomocą aparatu CANON POWERSHOT G7X. Podczas lekcji wykorzystane zostały ponadto inne sprzęty pozyskane w ramach projektu ,,Laboratoria przyszłości”, tj. mikroport BOYA BY-WM 4 PRO, mikrofon kierunkowy NOXO IW100 oraz okulary wirtualne VR. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod pracy oraz umożliwieniu uczniom korzystania z najnowszej technologii, mogli oni w kreatywny sposób wpływać na tok lekcji oraz poszerzyć wiadomości z zakresu kultury Wielkiej Brytanii w atrakcyjny, mniej tradycyjny i opierający się w dużej mierze na zabawie, sposób.

 

 

Lekcja fizyki w klasie ósmej " Laboratoria przyszłości"

      Ważnymi zagadnieniami fizyki w klasie 8 są pojęcia związane z elektrycznością. Na lekcjach uczniowie zapoznają się z pojęciami: napięcie elektryczne, natężenie prądu czy opór elektryczny. Uczą się, w jaki sposób buduje się obwody elektryczne, jakie elementy powinny znajdować się w obwodzie elektrycznym, a także w jaki sposób podłącza się mierniki napięcia i natężenia prądu. Uczniowie poznają również pojęcie opornika i jaka jest jego rola w obwodzie elektrycznym.
Dzięki zestawom elementów do kursu podstaw ARDUINO FORBOT zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie klasy 8 mogli zobaczyć jak wyglądają różnego rodzaju oporniki, jakie mają parametry. Uczniowie mogli zobaczyć diody, żarówki LED, baterie, czujniki, przewody oraz wiele innych elementów Ósmoklasiści bardzo chętnie uczestniczyli w tych zajęciach. Interesowały ich wszystkie elementy, pytali, do czego służą, dlaczego tak wyglądają itp. Dzięki tym pomocom, które szkoła zakupiła z programu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie mogli zobaczyć oraz dotknąć takie elementy. Również zdjęcia z lekcji fizyki zostały wykonane aparatem Canon PowerShot G7X Mark III zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Na zdjęciach widać uczniów kl. 8 zainteresowanych zestawami elementów do kursu podstaw ARDUINO FORBOT.
 
 

Laboratoria Przyszłości- lekcja chemii

    "Wielcy uczeni - zatrzymane w kadrze" to projekt jaki uczniowie klasy ósmej realizowali na lekcjach biologii i chemii.
Przeanalizowaliśmy sylwetki wielu zasłużonych dla rozwoju nauk przyrodniczych, przybliżyliśmy sobie ich niezwykle, epokowe dokonania. Postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej i spróbowaliśmy odtworzyć kilka wyjątkowych chwil zapisanych na fotografiach.
Naszym pierwszym, oczywistym wyborem była Maria Skłodowska -Curie.
Praca nad odtworzeniem jednego, bardzo znanego ujęcia,okazała się niezwykle inspirująca i dostarczyła nam nowych umiejętności, przemyśleń, refleksji, niekoniecznie biologiczno- chemicznych . Praca modelki czy fotografa, to niezwykle ekscytujące, ale i ogromnie wyczerpujące zajęcie, wymagające niezwykłej kreatywności i morza cierpliwości. Jednak efekty są tego warte.