NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

W bieżącym roku nasza szkoła została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, do grupy szkół, które otrzymają dotację i przystąpią do realizacji rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025- Priorytet 3.
Celem tego programu, jest stworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa w Polsce, poprzez realizację projektów stworzonych przez instytucje, które zdecydowały się ubiegać o fundusze na zakup nowości wydawniczych oraz elementów do wyposażenia bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Nasz szkoła przystąpiła do realizacji tego przedsięwzięcia.
Opracowany wniosek, zgodny z wymogami Ministerstwa Edukacji
i Nauki, został zatwierdzony i szkole przyznano środki na zakup nowości wydawniczych i wyposażenia biblioteki.
Priorytetem projektu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych, poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowań uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych oferowanych na rynku wydawniczym. Książki kupowane będą zgodnie z oczekiwaniami i zainteresowaniami użytkowników biblioteki naszej szkoły.
Aby tak się stało, w naszej szkole będzie przeprowadzona ankieta wśród uczniów i rodziców, w ramach której zaproponują oni tytuły, autorów i serie wydawnicze książek. W związku z tym pragniemy zasięgnąć państwa opinii w sprawie zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wszystkie sugestie oraz opinie rodziców i uczniów, będą podstawą do stworzenia listy książek jakie powinny być zakupione w ramach tego projektu. Lista ta, po jej skompletowaniu, będzie przekazana do wglądu i zatwierdzenia przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.
Ankieta dla uczniów

Moje Baśniowe Wieczory z Książką
   Każdy ma swoje ulubione miejsca, w których chętnie zagłębia się w lekturę. Mimo tego, że niektórzy z nas kochają czytać bez względu na to gdzie są, to jednak miejsce ma znaczenie Są po prostu takie przestrzenie, które sprzyjają czytaniu.
 Dziękujemy uczniom za przesłane zdjęcia konkursowe "Moje baśniowe wieczory z książką".
Wszyscy uczestnicy zostali zwycięzcami!!!

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębiu
do udziału w konkursie pięknego czytania.
„MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”

Cele konkursu:
  • popularyzacja książek i czytelnictwa,
  • kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
  • popularyzacja książek dla dzieci i młodzieży zakupionych do biblioteki szkolnej dzięki projektowi Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
  • prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych,
  • uczenie rywalizacji w miłej atmosferze
  • wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

Konkurs adresowany jest do mistrzów wyłonionych w poszczególnych klasach

Zasady:

1. Udział w konkursie szkolnym mogą wziąć uczniowie klas I-VIII
  2. Zadaniem ucznia jest wybranie dowolnej książki, niebędącej lekturą, najlepiej wypożyczoną z biblioteki szkolnej.
  3. Następnie każdy uczestnik wybiera ciekawy fragment z tej książki i przygotowuje się do pięknego, głośnego czytania.
  4. W klasach I –IV wychowawcy wyłaniają po 2 klasowych mistrzów,a w klasach V-VIII nauczyciel języka polskiego
  5. Jury powołane przez bibliotekę szkolną wyłoni szkolnego „Mistrza pięknego czytania” w kategorii klas I-IV i  V-VIII
  6. Zadaniem konkursowym będzie przeczytanie przygotowanego wcześniej fragmentu z wybranej książki i oczarowanie jury i słuchaczy.

Czas czytania - do 3 minut. Po przekroczeniu tego czasu sygnał dźwiękowy przerwie prezentację.

Kryteria oceny:

- Przy ocenianiu czytania komisja konkursowa będzie brała pod uwagę płynność i bezbłędność czytania, dykcję oraz interpretację czytanego tekstu.

Nagrody:

Komisja konkursowa przyzna tytuły: „Mistrza i Wicemistrza pięknego czytania”, możliwe jest przyznanie wyróżnień.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udział w konkursie

Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Zapraszamy do udziału w konkursie!!!