Warning: in_array() [function.in-array]: Wrong datatype for second argument in /home/szkolnas/www/zspjastrzebie.szkolnastrona.pl/includes/config.inc.php on line 56
szkolnastrona - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jastrzębiu - Elektrośmieci bez tajemnic - Co można odzyskać z ZSEE ?- czyli drugie życie elektrośmieci.

Co można odzyskać z ZSEE ?- czyli drugie życie elektrośmieci.

Jesteś tu: » Elektrośmieci bez tajemnic » Co można odzyskać z ZSEE ?- czyli drugie życie elektrośmieci.

Gdy używany przez nas komputer, telewizor czy lodówka przestają być nam potrzebne, stoją popsute lub zapomniane osiągają status „elektrośmieci”. Nie oznacza to jednak, że już zawsze będą nieprzydatne. Dlaczego? Jak głosi polskie przysłowie: diabeł tkwi w szczegółach – odzyskanie elementy ze zużytych sprzętów, mogą być wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń.

 

Co można odzyskać z elektrośmieci? Prześledźmy przykłady…

Komputery
Pracownicy rozkręcają sprzęt komputerowy i selekcjonują części. Oddzielnie zbierane są obudowy komputerów, głośniki, kable, dyski, płyty główne i drobne podzespoły. Obudowy z tworzyw sztucznych są mielone i wysyłane do różnych firm. Robione są z nich np. ławeczki czy doniczki. Natomiast z płyt głównych odzyskiwane są metale szlachetne, jak platyna czy złoto.

Telewizory
Pracownicy zakładu przetwarzania rozdzielają kineskopy od telewizorów, następnie ekrany od tzw. stożków. Za pomocą metalowej opaski odbywa się rozszczelnianie. Opaska rozgrzewa się do wysokiej temperatury i dochodzi do pęknięcia. Pracownik opukuje młotkiem spojenia, oddziela szklany ekran od części z metalu i tworzyw sztucznych. Ekrany trafią do zakładu hutniczego, tam zostaną przetopione na nowe kineskopy.

Lodówki


Specjalny agregat ssący podłącza się do kompresora lodówek. Urządzenie wysysa z nich szkodliwe gazy, ale one też się nie marnują. Wysyłane są do fabryk produkujących nowe lodówki. Stary freon pojawia się w nowej chłodziarce. Z lodówki wyciąga się półki, pojemniki, nawet taśmę uszczelniającą drzwi. Są one ponownie przetwarzane i wykorzystywane i tak np. uszczelki zostaną z nich zrobione np. klapki zwane japonkami. Opróżniona obudowa lodówki przesuwa się na taśmociągu i wpada do wielkiego pojemnika. Zamontowane w nim noże tną, a raczej rozszarpują lodówkę. Pojemnik zwęża się ku dołowi, najniżej są noże, które drobią obudowę na kilkucentymetrowe elementy. Drobne części metalowe przyciąga magnes. Zmielone tworzywo sztuczne, z którego zrobione były wewnętrzne ściany lodówki, skupują różne firmy, np. produkująca kołpaki samochodowe.

Co z resztkami?


Najprostszy jest demontaż pralek. Wyciągany jest silnik, a obudowę zgniata prasa hydrauliczna. W zakładzie przetwarzania zbierane są nawet pudła po sprzęcie, a styropian wypełniający wnętrza opakowań jest mielony i miażdżony. Później wykorzystuje się go jako materiał budowlany. To, czego nie da się przetworzyć, jest mielone i wysyłane np. do cementowni, gdzie służy jako paliwo energetyczne do maszyn.

 

W skrócie…

 

* Ze zużytego komputera i monitora o wadze 27 kg, możemy odzyskać m.in.: 6,8 kg szkła, 6,2 kg tworzywa sztucznego, ok. 5,6 kg stali, ok. 3,8 kg aluminium, ok. 1,9 kg miedzi oraz 1,7 kg ołowiu.


* Zmielone tworzywo sztuczne ze starej lodówki nadaje się do produkcji kołpaków samochodowych, a odzyskany freon do napełnienia nowej chłodziarki.

 
* Materiały ze zużytych telefonów komórkowych: złoto, platynę, srebro, miedź, można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, albo instrumentów muzycznych. 


* 90% zużytej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. W procesach odzysku otrzymuje się wiele cennych surowców: szkło, aluminiowe końcówki, luminofor i metaliczną rtęć.

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl

Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2014"

Megamatma
?>